zabiegany Wołomin
zabiegany Wołomin
25 czerwca 2023

Jest taki dzień, najgorętszy dzień w roku. I nie chodzi wyłącznie o temperaturę (chociaż osiąga ona wówczas saharyjskie wartości,) ale przede wszystkim o emocje. To dzień, w którym odbywa się Bieg nad Łąkami. Wydarzenie na mapie eventów sportowych w miarę nowe, ale za to cieszące się ogromna popularnością i sympatią uczestników.

 

 

18.06.2023 mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w trzeciej jego edycji. Impreza w tym roku została zorganizowana przez OSIR Wołomin, ramię w ramię z Urzędem Miasta i przy wsparciu Stowarzyszenia Zabiegany Wołomin. Nasze lokalne święto biegania miało swoje miejsce na obszarze szkoły w Leśniakowiźnie oraz ścieżek lokalnych lasów.

 

Tuż po 10:00 rozpoczęły się rywalizacje dziecięce. Pierwsza kategoria to maluszki do szóstego roku życia, które rywalizowały na dystansie 200 metrów. Walka była zaciekła, ale z zachowaniem zasad fair play. Część biegła w pełnym skupieniu, inni z uśmiechem na ustach pozdrawiali stojących na trasie kibiców.

 

 

Chwilkę później  wystartowała kategoria dzieci w wieku 7-11 lat. Tym razem dystans wynosił 300 metrów. Ależ rozpędzili się nasi zawodnicy. Gdyby tylko łowcy talentów lekkoatletycznych przybyli na nasze zawody, ah! Ponieważ w tym roku przespali okazję, serdecznie zapraszamy za rok.

 

W ostatnim wyścigu dziecięcym, a właściwie młodzieżowym, zawodnicy mieli do pokonania 400 metrów. Na odgłos gwizdka ruszyli tak, że tylko się kurzyło. Prędkości olimpijskie, nie da się tego zanegować. Kto nie widział, nie uwierzy. A kto był, ten zapamięta na zawsze te pełne radości, uśmiechnięte twarze, pędzące w stronę mety. 

Wśród startujących w biegach dziecięcych wzruszająco dużo zawodników biegło w barwach Zabieganego Wołomina. Chyba rośnie nam nowe pokolenie biegaczy <3

 

 

Po części biegów dziecięcych nadeszła pora na biegi dla starszych uczestników. Żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, do wyboru były dwa dystanse 5 km i 10 km. 

 

 

Najlepszym przykładem tego, jak szybko i szeroko rozeszła się wieść o wołomińskim święcie biegania, był fakt, że na dystansie 5 km wystartowała mistrzyni biegów długodystansowych - Patrycja Bereznowska. Okazało się, że jest również mistrzynią biegów krótszego dystansu, ponieważ wbiegła na metę jako pierwsza kobieta. Trasa biegu prowadziła niezwykle uroczymi ścieżkami naszych lokalnych lasów. Było spektakularnie, ale i niełatwo. Wąskie przesmyki, ostre zakręty, piachy po pachy i wystające korzenie. A wszystko okraszone aurą przedburzową, czyli wilgotnością na alarmującym poziomie i zupełnym brakiem powietrza. Pomimo tego wszyscy zawodnicy pobiegli rewelacyjnie. Ale nasi oczywiście najlepiej :D  Wśród Zabieganych panów najszybszy był Krzysztof Chmiel, a spośród pań - Katarzyna Sinkiewicz.

Chwilę po starcie krótszego biegu, wystartowali miłośnicy żwawszej dyszki. O, tu już państwo nie mieli lekko. Pogoda zmieniała się z każdą sekundą, niosąc nieznośny żar i duchotę, ale i dając nadzieję na ciepły, letni deszcz...albo i oberwanie chmury. Zawodnicy jednak nic sobie nie robili z niewiele znaczących dla nich niedogodności. Biegli ile sił w nogach, pasji w sercach i wytrwałości w głowie. A biegli pięknie, mocno i zadziornie. Oczywiście nasi najlepiej! :D Na mecie pierwszy z grona Zabieganych zameldował się Przemysław Krzyszczak, a najszybszą naszą kobiecą petardą okazała się Emilia Windloch.

 

 

A na koniec najlepsze! Podium było złoto-czarne. Obstawiliśmy wszystkie możliwe kategorie! Ha, tak się biega w Wołominie :)

 

 

Bieg na 5 km:

 

Katarzyna Sinkiewicz - 2 OPEN

Magdalena Chojnowska - 1 KII

Eliza Szczechura - 3 KII

Anna Rossa - 2 KIII

Urszula Tomaszewska - 3 KIII

 

Krzysztof Chmiel - 2 MII

 

Bieg na 10 km:

 

Emilia Windloch - 2 OPEN 

Julia Dzierżanowska - 2 KI

Katarzyna Sotnik - 3 KII

Sylwia Kajdas - 1 KIII

 

Przemysław Krzyszczak - 1 MII

Tomasz Wróbel - 3 MIII

 

 

Drużyny 5 km:

1 msc - WWeLita (w składzie: Magdalena Chojnowska, Grzegorz Sereda i Krzysztof Chmiel)

 

Drużyny 10 km:

1 msc - Zabiegani Wiecznie Młodzi (w składzie: Sylwia Kajdas, Dariusz Król i Tomasz Wróbel)

2 msc - Zabiegane Orły (w składzie: Julia Dzierżanowska, Grzegorz Dzięgielowski i Przemysław Krzyszczak)

 

Dziękujemy Wam Zabiegani za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego wydarzenia, za Waszą pracę i zaangażowanie.  A także za emocje, których  dostarczyliście! 

 

 

Dziękujemy Burmistrz Miasta Wołomin - pani Elżbiecie Radwan, urzędnikom Urzędu Miasta Wołomin oraz pracownikom OSiR Wołomin, na czele z Łukaszem Makowskim, za bezbłędną organizację wydarzenia.

 

Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji Biegu nad Łąkami.

 

W relacji wykorzystano zdjęcia z następujących źródeł:

Urząd Miasta Wołomin

Sportowe WWL

OSiR Huragan Wołomin

 

Relacja z III Biegu nad Łąkami, 18.06.2023